E-mobilitāte Norvēģijā

Laika posmā no 2016. gada 9. – 11. februārim Latvijas projekta komanda apmeklēja Norvēģiju, lai iepazītos ar valstī īstenotajām aktivitātēm elektromobilitātes jomā. Brauciena programmu sagatavoja projekta partnera Enmira AS pārstāvis Jan Tore Gjøby.

Lūk, neliels ieskats Norvēģijā redzētajā:

 

Norvēģijā darbojas Elektromobilitātes asociācija, kura apvieno aptuveni 30 000 biedru. Viens no iemesliem, kādēļ valsts sekmē elektromobilitātes attīstību, ir mērķis būtiski samazināt CO2 emisijas transporta sektorā.

     

Kopumā valstī pašlaik ir aptuveni 75 000 elektromobiļu un populārākās markas ir Volkswagen e-Golf, Nissan Leaf un Tesla. Galvenais faktors, kas veicina elektromobiļu iegādi, ir būtiskās nodokļu atlaides mašīnas iegādes brīdī, kā arī būtiski zemākas degvielas un ekspluatācijas izmaksas.

     

Valstī darbojas vairāk nekā 6000 uzlādes punkti, no tām 323 nodrošina ātro vai vidēji ātro uzlādi. Lai gan Norvēģijas ziemeļos uzlādes iespējas šobrīd ir ierobežotas, valsts paredz nākotnē attīstīt uzlādes tīklu arī tur, lai uzlādes iespējas būtu vienlīdz pieejamas visā valstī. Joakim Sveli no uzņēmuma Fortum Charge and Drive pastāstīja, ka uzņēmums uzstāda ātrās uzlādes stacijas visā valsts teritorijā un uzlāde tajās, atšķirībā no lēnās uzlādes stacijām, ir par samaksu.

     

Oslo centrā tuvākajā laikā darbu uzsāks pasaulē lielākā elektromobiļu autostāvieta Salto Ladestasjoner, kur būs iespējams vienlaicīgi novietot un uzlādēt gandrīz 100 automašīnas. Autostāvieta ir ierīkota zem pils, vajadzības gadījumā tā var tikt atbrīvota un izmantota kā bumbu patvertne.

  

Pašlaik daudzās vietās Norvēģijā, elektromobili var pārvietoties pa sabiedriskajam transporta joslām, taču lielā elektromobiļu skaita dēļ, lai izmantotu šo privilēģiju rīta stundās, elektromobilī jāatrodas vismaz 2 cilvēkiem.

Dalies