Matīsa kapos darbu uzsāk lēngaitas elektroautomobilis

Šī gada 30. aprīlī starptautiskā projekta ‘’BSR Electric’’ ietvaros ar Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas enerģētikas aģentūra” starpniecību Matīsa kapsētas vajadzībām tika nodots lēngaitas elektriskais automobilis, kas izgatavots Melex rūpnīcā Polijā. Šis ir vienīgais šāda veida modelis pasaulē, kas īpaši paredzēts izmantošanai kapsētās.

‘’Cilvēkiem tagad būs daudz vieglāk. Bieži vien veciem cilvēkiem ir grūti kājām pārvietoties tik lielā teritorijā. Savukārt kapračiem tas palīdzēs transportēt smagos darbarīkus, dēļus, salauztos solus un rudenī savāktos maisus, nekaitējot videi’’ stāsta Matīsa kapsētas pārzine Daina Zarāne.

Elektriskais transportlīdzeklis Melex Diamond S tiks izmantots gan kapu apmeklētāju, gan darbinieku vajadzībām. Tam ir transformējams korpuss, kas ļauj pārvadāt līdz pat trīs metrus garus priekšmetus un darba rīkus, zem aizmugurējiem sēdekļiem ir ietilpīgs kravas nodalījums, kā arī piecas sēdvietas pasažieru pārvadāšanai. Ņemot vērā plašo kapu teritoriju, viens no projekta mērķiem ir izpētīt kā šādu transportlīdzekļu izmantošana var atvieglot pārvietošanos cilvēkiem ar ierobežotām kustību iespējām.

Ražotāja noteiktais ātruma ierobežojums drošības apsvērumu dēļ samazināts no 24 km/h uz 16 km/h. Elektriskā automobiļa svars ir 850 kg. Ar vienu uzlādi tas var nobraukt līdz 60 km. Pilna baterijas uzlāde aizņem 8 stundas un to var veikt, izmantojot parasto 220 V rozeti.

Projekts ‘’BSR Electric’’ tiek īstenots Eiropas Savienības INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas 2014.-2020.gadam ietvaros. Latviju projektā pārstāv Rīgas enerģētikas aģentūra un SIA ‘’Ardenis’’. Tā pamatmērķis ir veicināt e-mobilitātes attīstību, pētot un demonstrējot dažāda veida e-mobilitātes risinājumus. Projekta partneri testē elektrotransporta izmantošanas iespējas pilsētas loģistikā. Tas ietver preču piegādes risinājumus, e-velosipēdu, e-autobusu, e-skūteru (lēngaitas elektroautomobiļu) un e-prāmju izmantošanu.

Latvijā tiek īstenoti divi pilotprojekti (Rīgas 1. slimnīcā un Matīsa kapsētā) ar mērķi izpētīt lēngaitas elektromobiļu izmantošanu, lai atvieglotu pārvietošanos cilvēkiem ar ierobežotām kustību iespējām un atvieglotu aprīkojuma pārvadāšanu. Rīgas 1. slimnīcai pagājušā gada rudenī tika nodoti lietošanā divi lēngaitas elektromobīļi, lai atvieglotu pacientu pārvietošanu slimnīcas teritorijā, savukārt Matīsa kapiem nodots viens īpaši pielāgots lēngaitas elektromobilis. Projekta turpinājumā tiks pētīta šo transportlīdzekļu efektivitāte un novērtēta to izmantošanas lietderība nākotnē.

Matīsa kapi atrodas Rīgā – Matīsa ielas galā. Vēsturiski šajā teritorijā bija divas kapsētas – Matīsa un Pāvila draudzes kapi. Padomju laikā šī vēsturiskā robeža izzuda. Kapsētā ir apglabāti daudzi Latvijā zināmi cilvēki.

 

Dalies