Noslēdzies konkurss “E-ritenis iebrauc manā pilsētā”

Lai stiprinātu interesi un izpratni par e-mobilitātes jautājumiem, popularizējot elektrisko velosipēdu izmantošanu ikdienas pārvietošanās vajadzībām, projekta „E-mobilitātes veicināšana Latvijā klimata pārmaiņu novēršanai” ietvaros notika projektu konkurss vidusskolēniem “E-ritenis iebrauc manā pilsētā”. Piedaloties konkursā, skolēniem bija lieliska iespēja uzzināt vairāk par e-velosipēdiem, to priekšrocībām, infrastruktūras plānošanu un uzlādes iespējām. Konkurss norisinājās no 2016.gada 11.janvāra līdz 2016.gada 29.februārim.

Skolēniem tika dots uzdevums – izstrādāt ieteikumus un velo maršrutus savas pilsētas pašvaldībai e-mobilitātes attīstībai. Identificēt iedzīvotājiem svarīgas iestādes un apmeklējuma vietas pilsētā, izstrādāt e-velo pārvietošanās maršrutus iekļaujot šīs apmeklējuma vietas/iestādes, izplānot uzlādes infrastruktūru ņemot vērā apmeklējuma vietu atrašanos, un pieņemot, ka uzlāde ilgst līdz 15 minūtēm un riteņbraucējam šajā laikā kaut kas ir jādara vai jāapmeklē kāda iestāde.

Uzvarētājus noteica vērtēšanas komisija, kas sastāvēja no projektā iesaistītām organizācijām. Par uzvarētājiem un balvas ieguvējiem kļuva Cēsu pilsētas vidusskolas komanda.

Š.g. 22.aprīlī skolēnu grupa skolotāju pavadībā ieradās Rīgā, lai izmēģinātu e-velosipēdus, apmeklētu dāņu fotogrāfa izstādi Nacionālajā bibliotēkā un izbrauktu ar elektriskajiem kartingiem.

Izbrauciens ar e-riteni

Brauciena sākumā skolēni tika iepazīstināti ar e-velo darbības principu, veica izmēģinājuma izbraucienu ar e-riteni, noklausījās informāciju par ceļu satiksmes noteikumiem, kas jāievēro riteņbraucējiem uz ceļa un zinoša velo gida pavadībā devās braucienā pa Rīgu. Braucot pa Rīgas ielām, skolēni atzina, ka velo infrastruktūra nav piemērota ērtai braukšanai ar e-riteni, kā arī jūtams, ka iesaistīto ceļa satiksmes dalībnieku braukšanas kultūra nav īpaši draudzīga riteņbraucējiem. Skolēni atzina, ka e-ritenis ir ļoti ērts, dinamisks, parocīgs un braucot ar to, var ietaupīt ceļā pavadīto laiku. Pēc izbraucienā ar e-riteni skolēni atzina, ka vēlētos vairāk šādu transportlīdzekļu redzēt savas pilsētas ielās un ar tādiem labprāt ikdienā dotos uz skolu.

       DSCN2984

Izbrauciens ar elektrisko kartingu

Pēc izbrauciena ar e-riteni, skolēni devās ekskursijā uz iepirkšanās centru Rīga Plaza, kur BlueShockRace nodrošināja skolēniem iespēju izbraukt ar elektriskajiem kartingiem. Šie elektriskie kartingi ir ražoti Latvijā un tas ir solis pretim videi draudzīgākam pārvietošanās veidam ne tikai ikdienā, bet arī izklaides braucienos. Ar elektriskajiem kartingiem var braukt gan mazi, gan lieli, trases var izveidot telpās, un braucējiem nav jāelpo braucamo radītais gaisa piesārņojums.

     

Nacionālajā bibliotēkā

Noslēgumā uzvarētāju komanda devās aplūkot izstādi “Monumentālā kustība”. Tā ir izstāde par velobraukšanas kultūru Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā, kurai dāņu fotogrāfs un urbānās pārvietošanās kultūras eksperts Mikaels Kolville-Andersens izvēlējies fotogrāfijas, kas atspoguļo velosipēdistu dzīvi Kopenhāgenā. Izstāde tika apmeklēta ar mērķi veicināt jauniešos lielāku interesi par ilgtspējīgu transportu un iepazīstināt ar labas prakses piemēru – Dāniju, kura ir viena no Eiropas līderēm pēc aktīvo riteņbraucēju skaita.

   

Video sižets par skolēnu konkursu

Raidījums Vides Fakti apmeklēja Cēsu pilsētas vidusskolu, lai pārrunātu skolēnu izstrādāto projektu un ieteikumus par e-riteni un velo satiksmi Cēsu pilsētā.

Video sižets pieejams šeit: http://www.videsfakti.lv/skatities-raidijumus/?content_id=aecd8 (sākot no 17:00 min)

Uzvarētāju komandas izstrādātais e-velo maršruts.

Dalies