Veikta aptauja par informētību un attieksmi pret elektrotransportu

Projekta “E-mobilitātes veicināšana Latvijā klimata pārmaiņu novēršanai” ietvaros tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica Latvijas iedzīvotāju aptauju Informētība un attieksme pret elektrotransportu.

Aptaujas rezultāti rāda, ka vairāk nekā 70% iedzīvotāju uzskata elektroautomobiļus par videi draudzīgiem – tie nerada piesārņojumu ar izplūdes gāzēm un ir klusi, motors nerada troksni (38% iedzīvotāju), taču par šo auto nākotnes izredzēm Latvijā ir visai piesardzīgi.

Pēc 60% iedzīvotāju domām, galvenie šķēršļi elektroauto iegādei ir to augstā cena un tas, ka valstī nav izveidota pietiekami laba uzlādes infrastruktūra (46% iedzīvotāju).

Taču, pat, ja elektromobilis būtu vienādā cenā ar līdzīgas klases iekšdedzes dzinēja auto, to izvēlētos tikai piektdaļa aptaujāto. Vairāk nekā puse (52%) paliktu uzticīga parastajām, ar fosilo degvielu darbināmajām automašīnām.

Iedzīvotāju rezervēto attieksmi varētu skaidrot arī ar joprojām valdošajiem aizspriedumiem par elektroautomobiļiem, piemēram, ka elektroauto nemaz nav piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Tā domā aptuveni trešdaļa iedzīvotāju.

Trešdaļa aptaujāto atzīst, ka viņiem trūkst informācijas un arī pieredzes šo auto izmantošanā.  Aptauja arī parāda, ka daudz pozitīvāks viedoklis par elektroautomobiļiem un to iegādes iespējām ir tiem iedzīvotājiem, kas pazīst kādu elektroauto īpašnieku. Neskatoties uz pagaidām nelielo elektromobiļu skaitu Latvijā, tādu ir 11%.

Līdz ar to iedzīvotāju prognozētais laiks, kādā elektroautomobiļu skaits Latvijā varētu sasniegt 3000 (šobrīd reģistrēti ap 220 vieglie elektroauto), ir piesardzīgs – vairums uzskata, ka tam būs vajadzīgi turpat 10 gadu vai pat vairāk.

Saskaņā ar aptaujas rezultātiem, katru vai gandrīz katru dienu ar vieglo automašīnu brauc 32% aptaujāto iedzīvotāju. Turklāt, jo lielāki ieņēmumi, jo biežāk tiek izmantots vieglais auto.

Pilnu ziņojumu par aptaujas rezultātiem skatīt šeit.

Dalies