Veloceļu uzturēšana ziemā

Padomi veloceļu uzturētājiem no mūsu ziemeļu kaimiņiem – Somijas riteņbraucējiem.

 

  1. Arī ziemā un sniegā cilvēki grib braukt ar divriteni, tāpēc veloceļi jāapkopj arī šajā gadalaikā. Somijas, kur mēdz būt gan aukstāks, gan sniegotāks nekā pie mums, pieredze rāda, ka, piemēram, ziemā riteņbraukšanu turpina pat vairāk nekā 50% aktīvo ikdienas braucēju. Citējot Somijas Riteņbraucēju federācijas pārstāvi Matti Koistinenu – lidmašīnas taču ziemā nosēžas un paceļas, jo skrejceļus regulāri tīra. Tad kāpēc netīrīt veloceļus?!
  2. Jau būvējot veloceļus, der padomāt, kā tos ziemā varētu izbraukt omīte ar e-velosipēdu, kura ātrums ir lielāks nekā vidēji parastam divritenim.
  3. Koordinēts, savlaicīgs un saprātīgs tīrīšanas darbs ar atbilstošu tehniku, ko vada apmācīti darbinieki, ir pamatu pamats ziemas veloceļu caurbraucamības nodrošināšanai.
  4. Veloceļi ziemā nav no brauktuvēm sašķūrētā sniega glabātuve. Arī tie ir jātīra, bet sniega glabāšanai labāk atvēlēt auto stāvvietas.
  5. Sliktos laikapstākļos vislabāk var novērtēt ceļa noteku pareizu izbūvi. To restītes nedrīkst būt braukšanas virzienā. Tās nedrīkst būt pārāk tālu no apmales un iegrimušas ceļa segumā. Un, protams, tām jāveic sava funkcija – jānovada liekais ūdens.
  6. Ar sāli nevar atrisināt visas ziemas nokrišņu likstas. Dažkārt pat ir pretēji – nepareizā laikā uzbērta, tā tikai apgrūtina braukšanu ar velosipēdu. Tāpat ir jāatceras – pirms bērt sāli, vispirms veloceļš ir kārtīgi jānotīra, turklāt ziemā nereti daudz labāk noder smalkas šķembas un smilts.
  7. Ja ir sniegs un temperatūra turas zem nulles, tad velo braukšanai pieblietēts sniegs ir pat labāks ceļa segums nekā apledojis asfalts.
  8. Jātīra ne tikai pats veloceļš, bet arī apmales, uz kurām veidojas sniega un ledus putra, kas apdraud velobraucēju stabilitāti un drošību. Bet vislabākais – jābūvē tādi veloceļi, kur pie katra luksofora nav augsta un slidena apmale.
  9. Arī velo novietnes nav vieta liekā sniega glabāšanai – tām jābūt pieejamām arī ziemā.

Somijas riteņbraucēju federācijas pārstāvja Matti Koistinena prezentāciju Rīgas velo konferencē 2015 (angļu val.) “Winter Maintenance Cyclists Point of view” skatīt šeit.

Dalies